تبلیغات
'بچه های مدرسه ی علوم پزشکی' design.persiangig.com/porschejquery/style1.css" type="text/css" media="screen" />

درباره وبلاگ

  سایت بچه های مدرسه علوم پزشکی شیراز
  مدیر وبلاگ : محمد حسین

نظرسنجی

 • طرفدار چه رشته ی ورزشی ای هستی؟جستجو

آمار واطلاعات وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

مشخصات سیستم

کدهای کاربر

 

پیدایش بسکتبال

یک بازی بسکتبال در ۱۹۳۴ در بالتیمور

زادگاه بازی بسکتبال آمریکاست . این بازی در اوایل پاییز سال ۱۸۹۱ میلادی توسط شخصی به نام جیمز نای اسمیت پایه ریزی و ابداع شد . اما ، از قرن‌ها پیش در میان ساکنان نقاط مختلف قاره آمریکا ، به ویژه آمریکای مرکزی و جنوبی انواعی از بازی و مسابقه رایج بوده که کم و بیش به بسکتبال شباهت داشته‌است .

سابقه تاریخی : در کشور آرژانتین ، نوعی بازی سنتی و قدیمی در میان گله دارها متداول است که آن را (پاتو) (PATO) می‌نامند . در این بازی ، دو تیم سوار بر اسب در می‌دانی وسیع به تاخت و تاز می‌پردازند و هر تیم کوشش می‌کند توپی را که شش حلقه (مانند دستگیره) بر بدنه آن هست ، با پرتاب کردن و پاس دادن به یاران خودی ، به آن سوی میدان برساند و از حلقه و توری سبدی که در انتهای میدان بر روی ستونی چوبی نصب شده ، عبور دهد . این بازی تا حدی شبیه بسکتبال است اما شباهت بازی پوک تاپوک با ورزش بسکتبال بیش از پیش است . پوک تاپوک ، در میان اقوام متمدن قاره آمریکای جنوبی و مرکزی رواج بسیار داشت به ویژه اقوام مایا و تولتک (در ناحیه مکزیک کنونی) این بازی با توپ و حلقه‌های ثابت در میدانی وسیع انجام می‌شد .

تولد بسکتبال

جیمز نای اسمیت یک پزشک کانادایی بود که با ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد و تابعیت آن کشور را گرفت . در سال ۱۸۹۱ یعنی زمانی که دکتر نای اسمیت در دانشگاه ورزش اسپرینگ فیلد (واقع در ایالت ماساچوست آمریکا) درس می‌داد ، رئیس دانشگاه از او خواست ورزشی ابداع و اختراع کند که دانشجویان بتوانند در فصل زمستان در سالن به آن بپردازند تا آمادگی جسمانی خود را برای پرداختن به مسابقات میدانی فوتبال ،هاکی و بیسبال، در فصل بهار و تابستان حفظ کند .

نخستین تیم بسکتبال دانشگاه کانزاس در ۱۸۹۹ میلادی

دکتر نای اسمیت پس از بررسی رشته‌های موجود ورزشی ، دریافت که ورزش جدید باید :

 • توپ در آن نقش داشته باشد .
 • به صورت گروهی به اجرا در آید .
 • اصل رقابت در آن رعایت شود .
 • و بر مهارت استوار باشد .
 • هیچ گونه خشونتی و برخوردهای سخت بدنی مبتنی نباشد .

حاصل این افکار و اندیشه‌ها ورزشی شد به نام بسکتبال که امروزه پس از سپری شدن نزدیک به یک قرن و اندی از اختراع آن ، از پر طرفدارترین و هیجان انگیزترین رشته‌های ورزش بین المللی است . دکتر نای اسمیت در شروع کار دو سبد که مخصوص حمل میوه بود بر دیوار دو طرف سالن ورزش دانشگاه و در ارتفاعی بلندتر از قد یک انسان قد بلند نصب کرد و به دو گروه از ورزشکاران جوان دانشگاه آموزش داد که توپی را دست به دست بدهند و سعی کنند آن را به درون سبد بیندازند . در این حال ، تیم مقابل باید بکوشد که مانع از انجام این کار شود و توپ را هم از چنگ حریف بربایند و تصاحب کند. نخستین مسابقه‌ای که به این ترتیب و به صورتی تجربی ترتیب یافت میان دو تیم ۹ نفره در کالج اسپرینگ فیلد بود و اولین گل تاریخ بسکتبال را هم یکی از بازیکنان به نام «ویلیام چیلس» به سبد انداخت . بعدها شخصی به نام «فرانک ماهان» با توجه به اینکه در زبان انگلیسی سبد را بسکت (BASKET) و توپ را بال (BALL) می‌گویند ، این ورزش را بسکتبال نامید . دکتر نای اسمیت ، برای آنکه بازی بسکتبال خشن نشود ، مقررات دقیقی برای آن به وجود آورد . بعضی از مقررات اولیه بسکتبال چنین بود :

 • بازیکنان حق نداشتند توپ را از دست هم بربایند .
 • بازیکنی که توپ را در اختیار داشت ، نباید با آن راه برود یا بدود .
 • هل دادن و هر نوع خشونت ممنوع بود .
 • فقط بازیکنانی که توپ را در اختیار نداشتند می‌توانستند به هر طرف بدوند و جا بگیرند .
 • بازیکن توپ به دست باید توپ را به طرف یاران خود پرتاب کند و به آنها برساند .
تیم بسکتبال زنان دانشگاه ترینیتی در ۱۹۱۵

در آغاز ، ته سبد هم بسته بود و هر بار که توپ به درون سبد می‌افتاد باید کسی به کمک نردبان توپ را از سبد بیرون بیاورد . در سال ۱۸۹۲ شخصی به نام «لئو آلن» سبد بسکتبال را که تا آن روز از ترکه چوب یا الیاف بود و به همین دلیل به زودی پاره و فرسوده می‌شد ، از سیم بافت تا استحکام بیشتری داشته باشد .

دیری نگذشت که این ورزش جدید طرفداران زیادی در میان دانشجویان دانشگاه اسپرینگ فیلد و دیگر دانشگاه‌ها یافت .دکتر نای اسمیت هم مقررات و قوانین بسکتبال را کامل تر کرد و نسخه‌هایی از آن را به هر دانشگاه یا باشگاهی که علاقمند بود ارسال داشت . این مقررات در سال ۱۸۹۲ میلادی به صورت کتابچه‌ای برای استفاده عموم منتشر شد . کشور کانادا نخستین کشور خارجی بود که ورزش بسکتبال به آن راه یافت . دیگر کشورها هم بتدریج و در سال‌های بعد پذیرای این ورزش جدید شدند : فرانسه در سال ۱۸۹۳ ، چین و هندوستان در سال ۱۸۹۴ ، انگلستان در سال ۱۸۹۴ ژاپن در سال ۱۹۰۰ و .. . نخستین مسابقه رسمی بسکتبال در سال ۱۸۹۶ بین دو تیم از دو دانشگاه شیکاگو و آیوا برگزار شد . نتیجه این بازی تاریخی ۱۵ بر ۱۲ به سود تیم دانشگاه شیکاگو بود . در سال ۱۹۳۰ دکتر نای اسمیت کتابی درباره خواص بسکتبال تالیف کرد تا نشان دهد که بازی بسکتبال گرچه بسیار پر تحرک است اما حتی برای سالمندان هم خطری ندارد و آسیبی متوجه اعضای حیاتی بدن (قلب و کلیه) نخواهد شد .

 قوانین ابتدایی

مسابقات المپیک مونیخ ۱۹۷۲

با گذشت زمان قوانینی برای انجام بازی وضع شد. مثلا تعداد بازیکنان هر تیم ۹ نفر تعیین گردید. سپس به ۷ نفر تقلیل یافت و بالاخره این تعداد به ۵ نفر کاهش یافت و تثبیت شد. هر بازیکن می‌توانست در موقع وقوع خطا به جای کلیه بازیکنان تیم خود پرتاب آزاد را انجام دهد. هر تیم می‌توانست از شروع تا پایان بازی توپ را در زمین خود به طور دلخواه نگهداری نماید. هر بار که توپ گل می‌شد بازی با بین طرفین یا جامپ بالjump ball از وسط زمین ادامه می‌یافت. بازیکنان بلند قد می‌توانستند در نزدیک سبد قرار گیرند و توپ را به آرامی در سبد جای دهند (قانون سه ثانیه وجود نداشت). در آن زمان سعی شد توجه مدیران مدارس و مسئولان سازمان‌های ورزشی را به آموزش بسکتبال جلب نمایند. باوجود این تلاش مداوم و پیگیر، آموزش بسکتبال برای مربیان حالت جنبی داشت و اساساً فعالیت آن‌ها در ورزش‌های رقابت‌آمیز دیگری مانند فوتبال آمریکایی متمرکز بود.

 13 قانون اولیهٔ بسکتبال

1- توپ را می توان با یک یا هر دو دست به هر جهتی پرتاب کرد. 2- به توپ می توان با یک و یا هر دو دست به هر جهتی ضربه زد (مشت زدن به توپ مجاز نیست). 3- بازیکنان نمی توانند با توپ بدوند اما می توانند آنرا از محلی که دریافت کرده اند پرتاب کنند. بازیکنی که در حال دویدن با سرعت توپ را دریافت می کند درصورتیکه سعی در توقف کند مستثنی است. 4- توپ باید در یا بین دستان گرفته شود و از بدن نمی توان برای گرفتن توپ استفاده کرد. 5- تنه زدن، نگه داشتن، هل دادن، پشت پا زدن و یا ضربه زدن به بازیکن حریف به هر شکل مجاز نمی باشد. اولین تخلف از این قانون توسط هر یک از بازیکنان بعنوان خطا محسوب شده و دومین خطا باعث اخراج وی تا کسب امتیاز بعدی می گردد. در صورتیکه قصد آسیب رسانی مشهود باشد، بازیکن برای تمام طول بازی اخراج شده و حق جایگزینی ندارد. 6- مشت زدن به توپ خطا محسوب می شود و تخلف از قوانین شماره 3، 4 و 5 خواهد بود. 7- در صورتیکه هر یک از طرفین 3 خطای متوالی انجام دهد، یک گل برای حریف منظور خواهد شد (منظور از متوالی اینست که حریف در فاصله این خطاها مرتکب خطا نشود). 8- گل زمانی اتفاق می افتد که توپ با ضربه و یا پرتاب از زمین به داخل سبد وارد شده و در آن باقی بماند، مشروط بر اینکه مدافعین گل را لمس نکرده و مزاحمتی برای آن ایجاد نکرده باشند. در صورتیکه توپ روی کناره ها باقی بماند و حریف سبد را حرکت دهد، گل محسوب خواهد شد. 9- در صورتیکه توپ از زمین خارج شود باید توسط اولین نفری که آنرا لمس می کند به داخل زمین پرتاب گردد. در صورت اختلاف نظر، سرداور باید توپ را مستقیما بداخل زمین پرتاب کند. پرتاب کننده، برای پرتاب توپ از بیرون زمین، 5 ثانیه زمان در اختیار دارد. در صورت تخلف، توپ به حریف واگذار می شود. اگرهر یک از طرفین در تاخیر بازی پافشاری کنند، سرداور خطای آن تیم را اعلام خواهد کرد. 10- داور مسئول قضاوت برای بازیکنان است و باید خطاها را یادداشت کرده و سرداور را پس از 3 خطای متوالی مطلع کند. همچنین وی می تواند بازیکنان را بر اساس قانون 5 اخراج کند. 11- سرداور مسئول قضاوت روی توپ است و باید در مورد زمانی که توپ در جریان بازی است یا خارج از زمین است و مالکیت توپ و همچنین محاسبه وقت تصمیم گیری کند. سرداور باید گل شدن توپ را تعیین کند، امتیازات را محاسبه نماید و سایر وظائف معمول سرداور را انجام دهد. 12- زمان بازی دونیمه 15 دقیقه ای و یک استراحت 5 دقیقه ای بین دونیمه است. 13- تیمی که بیشترین امتیازات را در این زمان بدست آورد برنده اعلام می شود. در صورت تساوی، با موافقت کاپیتانهای 2 تیم، بازی تا کسب یک گل دیگر قابل ادامه است.

 پیشرفت بسکتبال بعد از جنگ جهانی اول

بعد از جنگ جهانی اول بسکتبال تبدیل به ورزشی رقابت‌آمیز و بزرگ شد. با گذشت زمان مربیان بسکتبال وضعیت مناسبی پیدا کردند و فعالیتشان مؤثر واقع شد. بسکتبال شناخته شد و به اروپا گسترش یافت. در سال ۱۹۲۴ نخستین مسابقات جهانی بین تیم‌های بسکتبال فرانسه، ایتالیا، انگلستان و آمریکا در پاریس برگزار گردید و از سال ۱۹۳۲ فدراسیون آماتوری بسکتبال در ژنو با نمایندگی چند کشور تشکیل شد. در مسابقات المپیک ۱۹۳۶ برلین برای نخستین بار ۲۳ کشور در مسابقات رسمی بسکتبال شرکت نمودند و آمریکا قهرمان المپیک گردید.

 تجهیزات مورد نیاز

 لباس

آرون اونز، نمونه‌ای از لباس بازیکنان

لباس بازی برای زنان و مردان بلوز بی‌آستین و شلوارک است و نام تیم در جلوی بلوز و شمارهٔ بازیکن در پشت و جلوی آن نوشته شده‌است. در بازی‌های بین‌المللی شماره‌های بازیکنان از ۴ تا ۱۵ است. بازیکنان بسکتبال معمولاً از کفش‌های ساقدار استفاده می‌کنند که از مچ پا حفاظت بیشتری می‌کند.

تخته

تختهٔ ثابت

تختهٔ بسکتبال مستطیلی است به طول 1.80 متر و عرض1.05 متر که موقعیت آن در فضای بالای زمین در دو انتهای میدان است و باید به گونه‌ای قرار گیرد که به اندازه ۱۲۰ سانتی متر با خط انتهای زمین فاصله داشته باشد. ارتفاع تخته از کف سالن برای بزرگسالان 2.90متر و برای نوجوانان ونو نهالان بین 2.70 متر و 2.80 متر است .

 انواع تخته

نوعی از تخته‌ها به کمک میله‌هایی آهنی از سقف سالن آویزان می‌شوند که در هنگام عدم نیاز، می‌توان آن‌ها را بالا برد و به سقف سالن متصل کرد. این نوع تخته برقی است. نوعی دیگر از تخته‌ها با میله‌ای به زمین وصل و محکم می‌شوند. در نوعی دیگر، تخته به وسیلهٔ پایه‌ای متحرک بر روی زمین قرار می‌گیرد.

 حلقه

حلقهٔ بسکتبال در فاصلهٔ ۳۰ سانتی متری قاعدهٔ تخته به آن متصل می‌شود. قطر حلقهٔ بسکتبال ۴۵ سانتی متر و ارتفاع توری که به شکل سبد به آن متصل می‌شود ۳۰ سانتی متر است.

 توپ بسکتبال

توپ بسکتبال

در دو سال نخست که بازی بسکتبال ابداع شد، توپ فوتبال را برای بازی به کار می‌بردند. اما چون این توپ سبک بود در سال ۱۸۹۴ میلادی اولین توپ مخصوص بسکتبال توسط یک کارخانه دوچرخه سازی تولید شد که اندکی از توپ فوتبال بزرگ تر بود. در سال ۱۹۳۷ نوع دیگری توپ بسکتبال بزرگ تر اما سبک تر به بازار آمد و آنگاه در سال ۱۹۴۹ توپی ساخته شد به همین شکل و اندازه و وزن فعلی که هنوز هم مورد استفاده‌است. توپ بسکتبال بزرگتر از توپ‌های معمولی است و آن را از جنس چرم، لاستیک یا پلاستیک می‌سازند و هنگام استفاده باد می‌کنند. میزان فشار هوای داخل توپ باید به حدی باشد که در صورت رها شدن از ارتفاع ۱٫۸۰ متر، پس از اصابت به زمین کم تر از ۱٫۲۰ و بیش تر از ۱٫۴۰ متر از زمین بلند نشود. محیط یک توپ قانونی بسکتبال پس از باد شدن باید حداقل ۷۵ سانتی متر و حداکثر ۷۸ سانتی متر باشد. ضمن آنکه در این حال وزن توپ نباید کمتر از ۶۰۰ و بیشتر از ۶۵۰ گرم باشد. توپ این ورزش بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین توپ بازی‌های دسته‌جمعی است.

 قوانین بسکتبال

دفاع

قوانین زمانی

بسکتبال در چهار دوره ۱۰ دقیقه‌ای (بین‌المللی) یا ۱۲ دقیقه‌ای (اِن.بی.اِی) انجام می‌شود. زمان استراحت بین دوره اول و دوم و بین دوره سوم و چهارم ۲ دقیقه و بین دوره دوم و سوم (بین دو نیمه) ۱۰ دقیقه‌است. وقت اضافه در بسکتبال ۵ دقیقه می‌باشد. پس از استراحت بین دو نیمه زمین حمله و دفاع دو تیم عوض می‌شود. اصطلاحاً به زمین حریف، زمین حمله و به زمین خودی زمین دفاع گفته می‌شود. زمان‌های گفته شده زمان واقعی بازی است. یعنی زمانی که توپ در جریان نیست وقت بازی متوقف می‌شود. مثلاً زمانی که خطایی رخ داده‌است یا هنگام پرتاب آزاد زمان متوقف می‌شود. به همین دلیل زمان انجام یک بازی کامل بیشتر از مجموع عددی زمان‌های بالا است و معمولاً حدود دو ساعت طول می‌کشد.

 قانون دبل (Double)

دریبل کردن از زمانی شروع می‌شود که بازیکن کنترل توپ را دراختیار گرفته و با انداختن و زدن آن در تماس با زمین دوباره آن را قبل از اینکه به بازیکن دیگری برخورد کند لمس نماید. زمانی دریبل خاتمه می‌پذیرد که با دست آن را گرفته و یا اجازه دهد توپ در دست یا دست‌ها استراحت نماید. زمانیکه توپ با دست دریبل کننده در تماس نیست، تعداد گامهای برداشته محدود نخواهد بود. بازیکن مجاز نیست پس از خاتمه دریبل، برای بار دوم اقدام به دریبل نماید. درصورتی‌که این عمل را انجام دهد مرتکب تخلف «دبل» شده‌است.

 قانون رانینگ (تراولینگ)

بازیکنی که توپ را دراختیار دارد می‌تواند یک پای خود را به هر سمتی که می‌خواهد، یک یا چند مرتبه حرکت دهد. درصورتیکه پای دیگرش که آن را پای «پیوت» می‌نامند ثابت باشد. رانینگ حرکتی است که بازیکن صاحب توپ در داخل زمین یک یا دو پای خود را بدون توجه به محدودیت فوق حرکت دهد یا گام‌های او با دریبل‌های بازیکن تناسب نداشته باشد.

 خطا های حرکت رانینگ

 • دویدن با توپ بدون دریبل بیش از یک گام
 • برداشتن گام اضافه در سه گام ، لی آپ و پاور موو ( Power move )
 • برداشتن گام ریز در سه گام بطوری که قابل تشخیص نباشد
 • کشیده شدن پا روی زمین برای فاصلهٔ بیش از 5 سانتی متر در هر حرکت
 • پرش با توپ و برگشت به زمین بدون رها کردن آن . برای مثال بازیکنی که به قصد شوت ، پرش جفت می‌کند اگر به زمین برسد و هنوز توپ را رها نکرده باشد ، رانینگ کرده .
 • اگر بازیکن در اوت ، هنگام پرتاب اوت با توپ حرکت کند .

قانون سه ثانیه

زمانی که تیمی کنترل توپ را در زمین حمله موقعی که ساعت در جریان باشد، دراختیار دارد، هیچ یک از نفرات آن تیم نمی‌تواند مدت سه ثانیه در منطقهٔ ذوزنقهٔ حریف یا روی خطوط ذوزنقهٔ حریف بماند (بایستد).

 قانون ۲۴ ثانیه

اگر تیمی مالک توپ شده باشد. باید در عرض 24 ثانیه توپ را وارد حلقه حریف بکند یا به طرف حلقه تیم مقابل شوت بزند در زدن شوت توپ باید حتماً به حلقه بخورد تا 24 ثانیه صفر شود اگر توپ به تخته بخورد 24 ثانیه ادامه می یابد و اگر توپ توسط تیم مقابل اوت شود باز هم 24 ثانیه ادامه می یابد. 24 ثانیه موقعی صفر می شود که 1- خطا صورت بگیرد 2- بازیکن تیم مقابل با پا توپ را به اوت بیاندازد. اگر دستگاه 24 ثانیه بوق بزند و توپ از دست بازیکن رها شده و در هوا باشد، اگر گل شود گل قبول می باشد. اگر در هوا با دست بازیکنی لمس شود و گل شود گل مردود می باشد .

 قانون هشت ثانیه

زمانیکه یک تیم توپ را در زمین خودی تحت کنترل می‌گیرد، باید در عرض ۸ ثانیه توپ را به زمین حمله بفرستد. تخطی از این قانون، تخلف «هشت ثانیه» نامیده می‌شود و داور توپ را در اختیار تیم مقابل قرار خواهد داد.

 قانون 5 ثانیه

1-بطور کلی هیچ یک از بازیکنان تیم نمی‌توانند توپ را بیش از ۵ ثانیه نزد خود نگه دارند.( در زمان دریبل این شمارش انجام نمیگیرد ) 2- هر زمانی که بازی با پرتاب توپ از بیرون زمین بخواهد شروع شود بازیکن 5 ثانیه زمان برای شروع در اختیار دارد. 3- برای پرتاب هر پنالتی، بازیکن 5 ثانیه زمان دارد.

 قانون نیمه (برگشت توپ به زمین دفاعی)

زمانی که یک بازیکن در زمین حریف (زمین حمله) مالکیت توپ را در اختیار می‌گیرد، نباید توپ را به زمین دفاعی (زمین خودی) برگرداند. چه با پاس به یاران خود چه با دریبل کردن خودش آن را به زمین خودی برگرداند. این کار یک تخلف است و توپ دراختیار تیم مقابل قرار خواهد گرفت.

تذکری در این رابطه: درهنگامی که فرد حامل توپ به زمین حریف وارد شد حتی اگر پای او یا توپ زیر دستش وارد زمین خودی شود خطای نیمه (half) صورت گرفته‌است. البته نکته بالا [پای او یا توپ زیر دستش وارد اوت (Out) شود] در مورد وارد شدن توپ به اوت (Out) نیز صدق می‌کند.

انواع خطاها

 • در طی بازی بازیکنان حق گرفتن یکدیگر و یا هل دادن، حمله کردن و یا دویدن با توپ را ندارند و نمی‌توانند جلوی بازیکن تیم حریف را با دست، شانه، سر و یا زانو بگیرند. در صورت انجام خطا داور توپ را به تیم حریف داده و بازی از همان نقطه خطا یا بیرون زمین پیگیری می‌شود.
 • اگر توپ دست یکی از تیم‌ها باشد و در هنگام حرکت آن را از بالای سر حریف رد کند به شکلی که دستش در زیر توپ قرار گیرد خطا است و داور توپ را به تیم مقابل داده و بازی را از نزدیک ترین نقطه به اوت (Out) شروع می‌کند.
 • اگر در هنگام بازی، زمانی که یکی از بازیکنان تیم مقابل در حال پرتاب توپ است دست یکی از بازیکنان به توپ بخورد خطا صورت گرفته است .اگر فرد پرتاب کنندهٔ توپ در موقعیت پرتاب‌های ۲ امتیازی باشد داور ۲ پرتاپ پنالتی را حکم می‌دهد و اگر در موقعیت پرتاپ ۳ امتیازی باشد ۳ پرتاب پنالتی حکم داده می‌شود. البته در این میان باید به یک مورد نیز اشاره کرد که اگر هنگام پرتاب، توپ فردی که روی آن خطا شده وارد حلقه شود، اگر در موقعیت پرتاب دو امتیاز و یا سه امتیاز باشد داور ۱ پرتاب پنالتی را حکم می‌دهد.
 • اگر توپ در زمین حریف و در موقعیت ذوزنقه در دست ما باشد وآن را به سوی تخته پرتاب کردیم و توپ به درون حلقه نرود و بدون آنکه به زمین بخورد دوباره به دست ما برسد اگر پرتاب کنیم خطا است وباید از محیط ذوزنقه خارج شویم بعد پرتاب کنیم.
 • اگر توپ در دست حریف باشد و آن را به پشت خود ببرد ویکی از هم تیمیمان توپ را درآن حالت از او بگیرد خطا صورت پذیرفته‌است.

نحوه پاس دادن

اگر فاصله ما با هم تیمیمان زیاد بود اول از همه باید توپ را با دو دست از دو سمت راست و چپ بگیریم به طوری که دو شصت انگشتان ما به سمت خود باشد و توپ را به دو سوم خود یا یک سوم هم تیمییمان پرتاب می‌کنیم. طوری که توپ نهایتاً به دست هم تیمیمان برسد. اگر فاصله ما با یار خودی کم بود و حریف در جلوی ما ایستاده بود می‌توانیم توپ را از زیر دست حریف به یارمان بدهیم و اگر حریف به سمت ما هجوم بیاورد می‌توانیم توپ را از یک سمت به پشت خود برده و از سمت دیگر به جلوی خود آورده و به یارمان بدهیم.

نکته : میتوانیم در خارج از زمین هم به هم تیمیمان پاس بدهیم تا پاس را او که زیر فشار پرس نیست انجام دهد این حرکت معمولا در زمان پرس شدید بسیار کارساز خواهد بود

 انواع نحوه پرتاب شوت

در تمامی پرتاب ها از جهات مختلف ، باید به چند نکته توجه کنیم:

 • برای پرتاب شوت توپ را باید به شکل T گرفته شود یعنی دست چپ در کنار توپ ودست راست روی توپ (روی قسمتی که روبروی ماست )قرار داده شود.
 • برای پرتاب توپ باید با دست چپ به توپ جهت داده شود و با دست راست پرتاب شود ؛ به طوری که تنها مچ دست خم شود.
 • هنگام پرتاب(2 ثانیه قبل از پرتاب توپ به سبد)باید پا ها را مقداری خم کرده و بعد به حالت اولیه در بیاوریم هنگامی که به حالت اولیه درآمد آنگاه پرتاب میکنیم.
 • به هنگام پرتاب پاها باید به اندازه عرض شانه باز شود.

پرتاب ۳ گام

در هنگام بازی می‌توانیم از پرتاپ‌های سه گام استفاده کنیم. سه گام به این شکل است که وقتی به نزدیکی حلقه حریف رسیدیم درهمان حالت دویدن می‌توانیم ۳ گام برداریم و توپ را به داخل حلقه بیندازیم. به شکلی که ۲ گام برداریم و گام آخر را می پریم و توپ را در حلقه بیندازیم. به علت پرش بهتر به صورت سه گام بهترین راه برای انجام دانکینگ میباشد .

 پرتاب به وسیله تخته

 • اگر روبروی حلقه بودید می‌توانید با استفاده از مربع روی تخته آن را در درون سبد بیندازید به طوری که آن را دقیقاً به وسط مربع بزنید.
 • اگر در دو سمت چپ یا راست حلقه بودید می‌توانید به ظلع بالایی مربع پرتاب کنید.
 • اگر زیر حلقه بودید می‌توانید از گوشه‌های مربع استفاده کنید به طوری که مقداری به سمت عقب خم شده (دراین حالت برای بهتر پرتاب کردن می‌توانید فقط یک پای خود را به سمت عقب بیاورید) و اگر به سمت چپ خم شده‌اید باید توپ را به گوشه چپ مربع بزنید و اگر به سمت راست خم شده‌اید توپ را به گوشه راست مربع بزنید.
 • در تمامی این موارد سرعت توپ نقش مهمی دارد مسلم است که هر چه فاصله نزدیک تر می‌شود سرعت توپ هم باید کم تر شود.

نکته : معمولا بازیکنهای حرفه ای بدلیل پایین امدن درصد موفقیت از تخته برای زدن گل استفاده نمیکنند

 بلاک Block

در هر پرتاب باید به زاویه توپ توجه داشت. زیرا اگر زاویه پرتاب ما کم باشد و یا پرتاب ما در زمان نادرست صورت گیرد توپ در اصطلاح بلاک (Block) می‌شود. اکثر مواقع بهترین زاویه برای پرتاب توپ زاویه ۴۵ درجه‌است.

پرتاب ریباند

اگر تیم ما توپ را به سوی حلقه حریف پرتاب کرد و آن وارد سبد نشد، می‌توانیم با روش ریباند آن را وارد سبد کنیم. روش ریباند اینگونه‌است که در هنگامی که توپ توسط یار ما زده شد و به تخته برخورد کرد و درون سبد قرار نگرفت، ما می‌توانیم هنگامی که توپ در حال برگشتن است پریده و توپ را در همان حال که پایمان روی زمین نیست با دست آرام به تخته زده و آن را درون سبد جای دهیم .

 روش امتیاز دهی

امتیاز هر گل (پرتاب موفق در حلقهٔ حریف) با توجه به موقعیت بازیکنی که اقدام به شوت کرده‌است متفاوت است. اگر بازیکن خارج از خط سه امتیازی باشد، گل سه امتیاز و اگر داخل آن باشد دو امتیاز دارد. هر پرتاب آزاد (پنالتی) یک امتیاز دارد. در بسکتبال تساوی وجود ندارد و آن قدر وقت اضافه به بازی داده می‌شود تا یکی از دو تیم برنده شود. زمان استراحت بین وقت‌های اضافه ۱ دقیقه‌است.] داوران بسکتبال

داوران بسکتبال لیگ اسپانیا

تعداد داوران یک مسابقهٔ بسکتبال ۵ نفر است. از این ۵ نفر دو داور در درون زمین بر جریان بازی نظارت می‌کنند که یکی از آن‌ها سرداور و دیگری داور است . در کنار زمین هم ۳ نفر هر یک وظیفه‌ای خاص را انجام می‌دهند . یک نفر ثبت کنندهٔ امتیازها و خطاها (منشی) یک نفر مسئول ۲۴ ثانیه و هم وقت نگهدار است. خطاهای عمده‌ای که داوران به آن توجه دارند عبارتند از: خطا در حمله، رانینگ، دبل، سه ثانیه، خطاهای برخورد و سد مسیر.

 لیگ‌ها و مسابقات

حرفه‌ای ترین لیگ بسکتبال ان‌بی‌ای (NBA) می‌باشد. این لیگ بین تیم‌های باشگاه‌های حرفه‌ای آمریکای شمالی (ایالات متحده آمریکا و کانادا) برگزار می‌شود.

 مسابقات لیگ حرفه‌ای ان‌بی‌اِی

این لیگ مسابقات به صورت دو دسته در کنفرانس شرق و غرب برگزار می‌شود که در پایان قهرمان این دو کنفرانس نیز به رقابت با هم می‌روند. علاوه بر این مسابقات، هر ساله مسابقه‌ای تحت عنوان بازی ALL-STARS انجام می‌شود که در آن ستاره‌های کنفرانس شرق و غرب با یک بازی نمایشی به رقابت با هم می‌پردازند. مسابقه ALL-STARS شامل مسابقه slam dunk - شوت ۳ امتیازی و ... می‌باشد که طرفداران بسیار زیادی دارد.

 بسکتبال نمایشی آمریکا AND ۱

در آمریکا گروهی از بسکتبالیست‌ها که اغلب در بسکتبال رسمی آمریکا شهرت چندانی نیز ندارند (به جز تعداد محدودی از آن‌ها) تحت عنوان AND ۱ فعالیت می‌کنند. گروه AND ۱ با انجام بازی‌های نمایشی و بسیار حرفه‌ای و برگزاری مسابقاتی با جذابیت بسیار بالا هواداران بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده‌اند. لازم به ذکر است که در این بازی‌ها برای زیبایی بیشتر بازیT برخی از قوانین رعایت نمی‌شود. این بازی‌ها در قالب خیابانی (street BALL) و سالنی برگزار می‌شود ولی هیچ یک از آنها جنبهٔ رسمی ندارند.

 بسکتبال خیابانی

Gus Macker Alamogordo 2009.jpg

نام بسکتبال خیابانی (street BALL) به آن دسته از بازی‌ها اطلاق می‌شود که در زمین‌های سرباز بازی می‌شود. قوانین آن، قوانین بسکتبال عادی است با تغییرات جزیی‌ای که به نسبت محل بازی متفاوت است. این دسته از بازی‌ها دارای حرکات نمایشی اند و بعضی از قوانین بسکتبال واقع در سالن در آن رعایت نمی‌شود. بازیکنان این بازی‌ها مگر در موارد خاص از لباس هماهنگ با یکدیگر استفاده نمی‌کنند.

 قوانین بسکتبال خیابانی (street BALL)

بسکتبال خیابانی تنها در یک نیمه از زمین بازی می‌شود حلقه‌های موجود در این نوع از بازی بسیار محکم و ضخیم است زیرا حرکات نمایشی که در این نوع از بسکتبال صورت می‌گیرد بسیار روی حلقه اثر میگدارد (مثل دانک) واگر حلقه ضعیف باشد شکسته می‌شود. قوانین:

 • بازی از پشت یک نیمه توسط یکی از دو تیم صورت می‌پذیرد.
 • تعداد هر تیم نباید از ۳ نفر بیشتر باشد (البته چون این قانون رسمی نیست بیش از ۳ نفر نیز ممکن می‌باشد اما چون زمین شلوغ و بازی کردن درآن دشوار می‌شود بهتر است از ۳ نفر در هر تیم استفاده شود)
 • اگر تعداد یک تیم ۲ نفر و تعداد تیم مقابل ۳ نفر باشد پرتاب‌های اوت(out) تیمی که ۲ نفر است آزاد است(البته این قانون نیز توافقی است)
 • هر تیمی که گل زد خودش از پشت نیمه بازی را را شروع می‌کند یعنی توپ را به تیم مقابل نمی‌دهد.
 • اگر یار تیم ما توپ را به حلقه زد و توپ وارد سبد نشد و در موقعیت ذوزنقه به دست ما رسید باید از آن محیط خارج شویم و بعد به سوی حلقه پرتاب کنیم در غیر این صورت خطا صورت پذیرفته‌است.
 • دراین نوع بازی خطاهای ۲۴و۳و۸ ثانیه وجود ندارد.
 • اگر توپ از نیمه زمین خارج شود اوت(out) است.
 • قوانین رانینگ(runnig)ودبل (Double)دراین بازی وجود دارد.

 بسکتبال در ایران

دایره المعارف بریتانیکا، سال ورود بسکتبال به کشور ما ایران را ۱۹۰۱ میلادی برابر با ۱۲۸۰ هجری شمسی ذکر کرده‌است. اما آنچه مسلم است، اولین نشانه‌های ورود بسکتبال به ایران در سال‌های ۱۳۱۰ و ۱۳۱۱ دیده شده که آن هم توسط کارکنان سفارتخانه‌های خارجی در ایران بوده‌است. در سال ۱۳۱۴، یک مربی ورزش به نام «فریدون شریف زاده» ورزش بسکتبال را به دانش آموزان دبیرستان البرز (کالج البرز) تهران معرفی و پایه گذاری کرد و کم کم دیگر مربیان ورزش به گسترش و آموزش این ورزش پرداختند. در سال ۱۳۲۴، فدراسیون بسکتبال ایران تشکیل شد و نخستین حضور بسکتبال ایران در میدان‌های بین المللی، در بازی‌های المپیک لندن (۱۹۴۸) بود . از میان بهترین بازیکنان تاریخ بسکتبال ایران در آن زمان می‌توان این نام‌ها را بر شمرد:

کامبیز مخبری، حسین سرودی، مسعود ماهتابانی، نادر کاشانی، سروش نگهبان، امیر ایلیاوی، مجید توفیق و مظفر بنی هاشم

مصاحبه ای با مهدی کامرانی فر

حضور در جام جهانی رویایی بود که او همیشه در سر می‌پروراند. طوری دل بسته توپ بسکتبال شده بودکه همه جا آن را با خود به همراه می‌برد. مهدی کامرانی در روزهایی که همه هم نسلانش به فکر بازی با توپ پلاستیکی دولایه و فوتبال گل کوچک بودند به فکر پرتاب صحیح توپ سنگین بسکتبال درون حلقه بود و او تمام زور خود را می‌زد تا به این هدف برسد. با گذشت سالها این عشق فراوان به بسکتبال همچنان در دل مهدی کوچک باقی ماند تا او به یک بسکتبالیست بزرگ ودست نیافتنی برای جوانان ایرانی تبدیل شد. کامرانی آنقدر درخشید تا مربیان تیم ملی را مجاب کرد در سال 80 او را به تیم ملی دعوت کنند واینچنین شد که مهدی گارد راس قابل اطمینان تیم ملی شد. اما این پایان آرزوهای او نبود. قهرمانی لیگ ایران، باشگاه‌های آسیا، کسب عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا، حضور در المپیک و بالاخره حضور در جام جهانی. کامرانی اما حالا به رویایی بزرگتر نیز می‌اندیشد و آن حضور در لیگ NBA است. جایی که پس از درخشش بسکتبالیست‌های ایرانی در جام جهانی، حالا در آن با احترام بیشتری به آسمانخراشهای آریایی می‌نگرند. مهدی کامرانی که در ترکیه در غیاب صمد نیکخواه بهرامی‌کاپیتان تیم ملی هم شده بود، در این گفت‌وگو از شرایط حضور تیم ملی دربزرگترین ضیافت بسکتبال می‌گوید.

از مسابقات جام جهانی برایمان بگو.

همانطور كه از اسم این مسابقات برمی‌آید، این رقابت‌ها بالاترین سطح مسابقات بسكتبال در دنیاست و تیم‌های قدرتمند جهان كه هر كدام مدعی قهرمانی هستند در هر دوره در آن شركت می‌كنند. در این دوره هم تیم‌ها با بهترین شرایط خود آمده بودند و از قدرت كاملی برخوردار بودند.

شرایط تیم ملی برای ورود به این مسابقات چطور بود؟

ما پیش از حضور در این مسابقات بازی‌های تداركاتی خیلی خوبی انجام داده بودیم و كلا از آمادگی مطلوبی برخوردار بودیم اما آسیب‌دیدگی دو بازیكن اصلی و ستاره ما یعنی صمد نیكخواه بهرامی و حامد آفاق كمی كار را برای ما سخت كرد و اگر آنها در تیم ما بودند شرایط برای ما بهتر می‌شد.

علت افت تیم ملی پیش از جام جهانی و باخت‌های پیاپی در بازی‌های دوستانه چه بود؟

در هر یك از تورنمنت‌های پیش از جام جهانی بازیكنان جدیدی در تركیب تیم ملی قرار گرفتند. برای همین تركیب تیم ملی دائما عوض می‌شد تا نفرات مختلف تست شوند. این یكی از دلایل اصلی باخت‌های تیم ملی بود اما نكته مهمی كه باید به آن اشاره كنم این است كه تیم ملی در این مسابقات سه یا چهار بازیكن جدید داشت و از همه مهم‌تر این است كه قرار نیست در این دیدارها ما به قهرمانی برسیم. هدف از برگزاری این تورنمنت‌ها به آمادگی رسیدن تیم ملی است.

ولی توقع مردم از بسكتبال پس از پیروزی‌های مكرر در آسیا، چهارم شدن در تورنمنت‌های چهارجانبه نیست !

از نظر من مردم به دو دسته تقسیم می‌شوند. آن گروهی كه بسكتبال را می‌فهمند و با محتوای آن آشنا هستند و می‌دانند كه هر یك از بازیكنان اروپایی در جهان چه حدی دارند و در چه مقامی قرار گرفته‌اند دسته دیگر هم گروهی‌اند كه نتایج بسكتبال را فقط از طریق اخبار دنبال می‌كنند و شناختی از محتوای آن ندارند. از نظر من رسانه ملی نقش بسیار پررنگی در شناخت مردم بازی می‌كند و می‌تواند به مردم اهداف بسكتبال ایران را نمایان كند و درك جامعه را از بسكتبال بالا ببرد اما متأسفانه این رسانه ملی در این مسابقات هیچ كمكی به ما نكرد.

گویا از پخش نشدن مسابقات جام جهانی بسكتبال خیلی ناراحت هستی.

حقیقت این است كه اعتراض ما از پخش نشدن مسابقات جنبه شخصی ندارد ما به دنبال معروف شدن و مطرح شدن در ایران نیستیم اعتراض ما به پخش نشدن این مسابقات به خاطر این است که مردم متوجه دلایل باخت ایران می‌شدند و می‌توانستند علت پیروزی‌های آسیایی تیم ملی و باخت در جام جهانی را درك كنند. در ایران برای پخش مسابقه فوتبال بین دو تیمی كه هیچ ربطی به كشور ندارند هم فرصت وجود دارد و هم هزینه كافی. اما حداقل زمان برای پخش مسابقات جام جهانی بسكتبال كه ایران در آن حضور دارد، نیست!

نشان دادن این مسابقات سطح بسكتبال ایران را بالا می‌‌برد. اگر توجه كرده باشید رسانه ملی كوچك‌ترین اخبار فوتبال را منعكس می‌كند و حتی خبر ازدواج كوچك‌ترین بازیكن فوتبال را هم نشان می‌دهد، توقع من نیست كه خبر ازدواج ما را هم پخش كنند. من خودم از هوادارن پروپاقرص فوتبال هستم و توهین به این ورزش نمی‌كنم. اما توقع دارم جام جهانی را نشان دهند تا مردم بفهمند باخت ایران در این تورنمنت بزرگ فاجعه نبوده بلكه بسكتبال ایران از اروپا خیلی عقب‌تر است و ما از نظر امكانات نسبت به اروپاییان در حداقل هستیم. شاید در افكار عمومی مقایسه بین والیبال و بسكتبال صورت بگیرد و مردم بپرسند چطور والیبال در جهان عنوان قهرمانی را كسب می‌كند ولی بسكتبال نمی‌تواند از گروه خود بالا برود؟! اگر تور وسط زمین والیبال را برداریم، و این ورزش از این حالت ایستا به ورزش حركتی تبدیل شود، قطعا والیبال هم نتیجه بهتری از بسكتبال نمی‌گیرد. ما از لحاظ فیزیكی از اروپا خیلی عقب هستیم و وقتی بازی فیزیكی شود و در آن برخورد به وجود آید این ضعف ما نمایان می‌شود.

یعنی علت این ضعف تیم را مشكلات بدنسازی می‌دانی؟

قسمتی از این مشكلات به بدنسازی هم برمی‌گردد اما مهم‌ترین علت ضعف تیم ما نداشتن پایه قوی در بسكتبال است چرا كه تیم‌های اروپایی از همان ابتدا روی تكنیك‌های پایه‌ای كار می‌كنند و وقتی به جوان‌های 15 ساله قدبلند برخورد می‌كنند روی آنها سرمایه‌گذاری می‌كنند.

قبل از این ماتیچ در این رابطه به بسكتبال ایران هشدار نداده بود!

ما از 4 سال قبل و حتی پیشتر از ماتیچ می‌دانستیم این مشكل بسكتبال ایران است و باید از پایه شروع كرد.

تیم زیر 18 سال كه قرار است در مسابقات قهرمانی آسیا شركت كند را چگونه می‌بینی؟

تیم زیر 18 سال را تا به حال ندیده‌ام و هیچ شناختی از این تیم ندارم.

آقای كامرانی پس از 14 سال بازی در بسكتبال و كسب افتخارات زیاد بالاخره توانستی در تیم ملی كاپیتان ‌شوی...

28 سالم است و 14 سال است كه بسكتبال بازی می‌كنم در تیم‌های مختلفی مثل مهرام و پیكان حضور داشتم و حدود 9 سال است كه عضو تیم‌ملی هستم از سال 80 كه در تیم‌ملی حضور پیدا كردم افتخارات آسیایی زیادی را كسب كردم. جدای از 2 بار قهرمانی آسیا، توانستم با تیم مهرده نیز قهرمانی باشگاه‌های آسیا را به دست بیاورم. در جام جهانی و در غیاب صمد من كاپیتان تیم ملی شدم و این جز بزرگترین افتخارات من است و البته مسئولیت خیلی سنگینی برای من بود. من دوست داشتم صمد هم حضور داشت و من در كنارش كاپیتان دوم تیم ملی می‌شدم.

غیبت حامد آفاق و صمد نیكخواه بهرامی چقدر به تیم لطمه‌ زد؟

در اینكه این دو بازیكن مهره‌های اصلی تیم بوده‌اند شكی وجود ندارد اما در حضور آن دو تیم ملی همین نتایج را باز هم كسب می‌كرد اما حضورشان در نحوه بازی تأثیر می‌گذاشت و كمك می‌كرد نمایش زیباتری را اجرا كنیم و پس از جام‌جهانی پیشنهادهای خوبی دریافت كنیم.

اما حضور این دو بازیكن شاید كمك می‌كرد كه در آخرین دیدار مقابل اسلوونی پیروز شوید.

نه، اینطور نیست. ما با حضور حامد و صمد باز هم مقابل این تیم با اختلاف 30 امتیازی باختیم و شاید با حضورشان اختلاف كمتری ایجاد می‌شد و می‌توانستیم بازی بهتری به نمایش بگذاریم.

حالا خودت پس از این بازی‌ها پیشنهادی دریافت كردی؟

جام‌جهانی بسكتبال همچنان ادامه دارد و معلوم نیست آینده چه می‌شود، باید منتظر ماند تا جام‌جهانی تمام شود.

بازی با برزیل چطور بود؟

برزیل تیم بزرگی است و بازی با آن خیلی خوب بود. در این تیم كه مدعی قهرمانی هم هست، باربوسا فیننگس ساتر بازی می‌كند. كه در تیم‌های NBA هم حضور دارد. رویارویی با او و بازی در یك زمین برای ما شبیه رویا بود. او به سوپراستار NBA معروف است و خوشحالم كه پس از بازی از تیم ما تعریف كرد.

بازی با آمریكا چطور؟

خوب NBA آمریكا نوعی الگو برای ماست و تیم ملی آمریكا از سطح بالایی برخوردار است. پس از بازی با این تیم، آمریكایی‌ها از ایران تعریف كردند.

حدادی و كاظمی جزو بازیكنانی بودند كه تجربه‌ بازی در این لیگ بزرگ را داشته‌اند و قطعا آمریكا به خاطر این دو بازیكن شناخت خوبی از ایران داشته است.

بله، حضور حامد و ارسلان در این لیگ باعث شناخت ایران از سوی آمریكا شده بود ولی در هر صورت این اولین بازی ایران مقابل آمریكا بود و در كل آمریكایی‌ها اعلام كردند بازی مقابل ایران قابل احترام است.

ارسلان كاظمی گفته كه ایران از سوی آمریكا خیلی جدی گرفته نشده بود.

به هیچ‌وجه اینطور نبوده است. آمریكا اصلا ایران را دست كم نگرفت چون اگر اینطور بود ایران بازی را مقابلشان می‌برد اتفاقا آمریكایی‌ها تمام تلاششان را به كار گرفته بودند كاپیتان این تیم 10 دقیقه بدون تعویض در زمین بود و هر 5 بازیكن اصلی‌شان مقابل ایران بازی كردند. البته نمی‌توان گفت آمریكا پنج بازیكن اصل دارد بلكه هر 12 بازیكن‌شان اصلی هستند.

خودت دوست داری در NBA بازی كنی؟ و آیا بازی در این لیگ را دور از دسترس نمی‌بینی؟

به نظر من همه چیز امكان دارد. اگر چند بار دیگر به جام‌جهانی راه پیدا كنیم قطعا موفق می‌شویم چند بازیكن دیگر به این لیگ بفرستم. لیگ NBA معتبرترین لیگ جهان است و آرزوی هر بازیكن است كه در آن بازی كند.

از ماتیچ بگو، آیا از او راضی بودید؟

ماتیچ سرمربی خیلی خوب و با ‌اخلاقی است. او خودش از كشوری است كه بسكتبال اروپا تلقی می‌شود و دارای افكار خوبی است كلا ایشان مربی خیلی خوبی است اما این اواخر آسیب‌دیدگی بچه‌ها روی اعصابش تأثیر گذاشته بود و او را مضطرب می‌كرد. از طرفی برخی از بازیكنان بعد وارد شدن به زمین سیستم را فراموش و برای خودشان بازی می‌كردند. این عوامل از ناراحت و عصبی‌ كرده بود

 

.

تیم ملی ایران در چهارمین مسابقه شکست خورد

تیم ملی بسکتبال ایران در چهارمین مسابقه خود در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۰ ترکیه، مقابل تیم ملی آمریکا شکست خورد.

به گزارش فارس  تیم ملی بسکتبال ایران که در ۳ دیدار گذشته ۲ شکسته مقابل تیم‌های برزیل و کرواسی و یک پیروزی مقابل تونس در کارنامه داشت در چهارمین دیدار مسابقات جام جهانی ۲۰۱۰ ترکیه از ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه امشب در سالن ایپکیچی شهر استانبول به مصاف تیم ملی آمریکا رفت در نهایت با نتیجه ۸۸ بر ۵۱ بازی را به این تیم واگذار کرد.
ایران در کوارتر نخست با نتیجه ۱۹ بر ۱۳ و در کوارتر دوم ۲۴ بر ۱۵ بازی را به حریف باخت که در مجموع دو کوارتر با نتیجه ۴۳ بر ۲۸ در پایان نیمه اول نتیجه را واگذار کرد.
همچنین کوارتر سوم با نتیجه ۱۹ بر ۱۱ و کوارتر چهارم ۲۶ بر ۱۲ به سود آمریکا به پایان رسید و در مجموع دو نیمه، تیم ملی آمریکا با نتیجه ۸۸ بر ۵۱ ضمن پیروزی مقابل ایران به چهارمین برد پیاپی در این رقابت‌ها دست یافت.
در دیگر دیدار این گروه تیم ملی کرواسی با نتیجه ۸۴ بر ۶۴ تیم ملی تونس را شکست داد.
تیم ملی بسکتبال ایران در آخرین دیدار خود در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ فردا شب به مصاف اسلونی می‌رود

تیم ملی امریكا قهرمان مسابقات جهانی تركیه شد.

دیدار نهایی شانزدهمین دوره جام جهانی بسكتبال شب گذشته بین تركیه میزبان این رقابت‌ها و آمریكا برگزار شد كه این دیدار با پیروزی آمریكا و قهرمانی این تیم به پایان رسید.

تیم آمریكا در این دیدار كه بیش از 15 هزار تماشاگر از آن دیدن می‌كردند با نتیجه 81 بر 64 تركیه را مغلوب كرد و به چهارمین مقام قهرمانی خود دست پیدا کرد.

در دیدار رده‌بندی نیز تیم لیتوانی با برتری 95 بر 88 مقابل صربستان به مقام سوم دست یافت.

نتایج به دست آمده در دیدارهای روز پایانی شانزدهمین دوره مسابقات بسکتبال قهرمانی مردان جهان به شرح زیر است:

دیدار نهایی:
* آمریکا 81 - ترکیه 64

دیدار رده بندی:
* لیتوانی 99 - صربستان 88

دیدار تعیین کننده تیم پنجم:
* آرژانتین 86 - اسپانیا 81

 

بازگشت تیم ملی بسكتبال ایران از مسابقات جهانی 2010 تركیه

تیم ملی بسکتبال ایران بامداد روز شنبه ساعت 2:45 از طریق فرودگاه بین المللی امام وارد میهن اسلامی شد.
بازیهای زیبا و درخشان تیم ملی ایران در مقابل تیمهای اسلونی و برزیل و پیروزی مقابل تیم ملی تونس ، از عملکرد موفقیت آمیز تیم ملی بسکتبال ایران در اولین حضور خود در جام جهانی حکایت می کند . همچنین حضور قهرمانان ایرانی در جمع برترین های دنیا (حامد حدادی نفر دوم بلاک شات - نفرسوم ریباند و چهارمین بازیکن پرامتیازمسابقات و ارسلان کاظمی نفر دوم توپ ربایی در بین 288 بازیکن حاضر در مسابقات )از دیگرافتخارات کاروان اعزامی ایران به شانزدهمین دوره مسابقات جهانی بسکتبال می باشد.
امید است که این تجربه گرانبها بسکتبال ایران را همچنان در مسیر موفقیت ، سربلندی و افتخار برای کشور عزیزمان نگاه داشته و همواره شاهد درخشش دلاورمردان بسکتبال ایران در کلیه میادین بین المللی باشیم.